Finale PH: Babić savladao Čalića, rutinska pobjeda Sepa, Hrgović slavio bez nastupa

Vijesti iz regije 28.02.2016 16:57h Autor:

PH Lučko 2016.

Danas je u Sportskom centru Lučko održan četvrti i posljednji dan 26. Pojedinačnog Prvenstva Hrvatske za seniore. Hrvoje Sep odradio je rutinski meč, Babić je savladao Čalića, a Hrgović je ipak morao zaplesati sam.

Nakon uzbudljiva tri dana, 16 najboljih se danas okupilo kako bi se s početkom u 12:00 sati odradile finalne borbe, a osim zlatnih medalja borci su se natjecali i za mjesto u kvalifikacijskom turniru za Olimpijske igre u Riju de Janeiru. Od osam završnih borbi, ona u superteškoj kategoriji jedina se nije održala tako da je Filip Hrgović ostao bez nastupa.

U kategoriji do 56 kilograma nad Mislavom Kovačevićem slavio je prošlogodišnji državni prvak, Filip Poturović. Član boksačkog kluba Borovo vršio je pritisak tokom cijelog meča i dobro radio na distanci, ali je kaznio protivfnika i kad bi mu se približio. Kovačević se pokušao oduprijeti tražeći onaj veliki udarac, no bez pravog tajminga, tako da je uglavnom pogađao u prazno. Poturović je tako zasluženo izborio jednoglasnu sudačku odluku.

Zlatom se u kategoriji do 60 kilograma okitio i Stjepan Prtenjača iz kluba Sesvete. Osvajač bronce na turniru u Debrecenu kontrolirao je ring i tehnički nadjačao Antu Jozipivića. Nakon uvjerljive prve runde Prtenjača je osigurao pobjedu tehničkim nokautom u drugoj rundi.

Erik Pijetraj iz Leonarda i Matej Šimec iz Metalca žestokom su prvom rundom otvorili finale u kategoriji do 64 kilograma. Pijetraj je od početka vršio pritisak, ali ne bez Šimecovog odgovora. U drugoj rundi su obojica manje radili, a u trećoj je Šimec odlučio pojačati i češće kretati naprijed, no bilo je prekasno i Pjetraj je slavio jednoglasnom sudačkom udlukom.

Razina buke u dvorani se drastično povećala kada je počela finalna borba u kategoriji do 69 kilograma. Željko Marko iz Gladijatora i Boris Katalinić iz Lokomotive pružili su razvikanoj publici jednu čvrstu i kvalutetnu borbu, a u konačnici je sudačkom odlukom slavio Marko i tako obranio naslov u velteru.

Pobjednik u kategoriji do 75 kilograma nužno je morao biti jedan Luka, a na kraju je to bio Plantić. Višestruki državni prvak priznao je da je “svake godine konkurencija sve teža”, ali to ga nije spriječilo da savlada mladog Luku Vuksana iz zadarskog Diabolika i tako osigura još jednu medalju. Vuksan je poražen nakon tri brojanja od kojih je drugo bilo kontroverzno.

Očekivana pobjeda je došla iz crvenog kuta Hrvoja Sepa, našeg najboljeg boksača uz Filipa Hrgovića. Sep se u kategoriji do 81 kilograma suočio s Jakovom Jandrekom. Bila je to rutinska borba za osvajača europske bronce i pobjedu je bez problema ostvario već u prvoj rundi. Ipak, iako je bio favorit, ovaj nastup je bio dobro zagrijavanje za Olimpijske igre u Riju.

“Svaka borba je dobra priprema. Osim toga, uvijek mi je čast i zadovoljstvo nastupati pred domaćom publikom”, rekao je Sep.

Dva velika rivala, Luka Babić i Marko Čalić u finalu kategorije do 91 kilogram odradili su svoj četvrti međusobni okršaj. Četverostruki državni prvak Čalić nadao se petom zlatu i trećom pobjedom nad rivalom. Međutim, Babićeva pobjeda u Premier ligi prije dva tjedna bila je kao nagovještaj za današnju borbu i promjena kluba za Babića se pokazala  presudnom. Iako je pulski borac pokazao bolju tehniku, agresivnost se isplatila Babiću koji je na kraju slavio podijeljenom sudačkom odlukom.

Jedini finalist koji je ostao bez svog partnera za ples bila je najveća zvijezda natjecanja, Filip Hrgović. Njegov protivnik Ivan Andrišić zaradio je sedam šašova u prethodnom meču te je morao otkazati nastup, tako da u superteškoj kategoriji borbe nije niti bilo. Hrgović je tek simbolički navukao rukavice i stao u ring kako bi ga se proglasilo pobjednikom. Europski prvak je priznao da mu je žao što nije nastupio, no do Rija će se naći još koja prilika, a što se olimpijskog zlata tiče rekao je, “Ne mogu ništa obećati, ali to je svakako moja želja.”

Najboljim boksačem prvenstva, s dva nokauta, proglašen je Alen Babić, dok je Marko Željko odnio nagradu za najboljeg tehničara.