Srušen je rekord iz Manchestera i Bakua! Hrvatska u Kazanju stigla do povijesnog uspjeha na prvenstvima Europe

Vijesti iz regije 12.05.2018 18:12h Autor:

Kanaet i Brečić (Facebook)

Trećeg dana natjecanja na Prvenstvu Europe u tekvondou hrvatski su sportaši osvojili još tri medalje (Toni Kanaet, Piero Marić i Kristina Beroš) pa će ovo najjače kontinentalno natjecanje u Kazanju ostati zapisano kao rekordno. Jer, nikad Hrvatska na prvenstvima Europe nije osvojila sedam kolajni. Dosadašnji rekord predstavljalo je po šest medalja iz Manchestera (2012.) i Bakua (2014.), javlja nam reporter Večernjeg lista Dražen Brajdić.

Trećeg dana Prvenstva nastupilo je sedmero hrvatskih predstavnika, čak trojica u muškoj kategoriji do 74 kilograma i sva trojica su se borila za medalju. Zapravo, da nije bilo raspoloženog Turčina Muhammeda Yildiza gledali bismo hrvatski finale.

Nakon što se serijom sjajnih izvedbi plasirao u finale (u polufinalu je pobijedio Britanca Longobardija sa 21:5), član splitskog Marjana Toni Kanaet (22) s većim zanimanjem no obično pratio je drugi polufinale. Jer, u njemu se borio njegov reprezentativni kolega Piero Marić kojeg su tri sekunde dijelile od hrvatskog finala. Naime, još tri sekunde prije kraja borbe Piero je vodio 7:5, a onda mu je Turčin u tako kratkom vremenu “prodao” dva udarca u tijelo vrijedna sveukupno četiri boda (7:9).

Isti taj Yildiz u četvrtfinalu je pobijedio svojeg klupskog kolegu iz zagrebačkog Caspera Marka Mutaka kojem također treba skinuti kapu za borbe koje je pružio. A kasnijem finalistu pružio je izniman otpor (14:16).

Kanaet je u konačnici Turčina svladao s 19:10. Nakon dvije runde Kanaet je vodio sa 14:0 pa je treća runda predstavljala samo rutinsko održavanje nedostižne prednosti. A upravo takav ishod, prije borbe, predvidio je negdašnji svjetski prvak Filip Grgić koji je uoči finala prilično samouvjereno najavio glatku pobjedu hrvatskog borca.

Kanaetov trijumf predstavlja treće hrvatsko zlato na ovom Prvenstvu koje se održava u tatarstanskom Kazanju jer su prvacima Europe ovih dana još postali Kristina Tomić (49 kg) i Lovre Brečić (63 kg). Kristina je članica zagrebačkog Osvita, a Brečić splitskog Marjana pa će u ponedjeljak u Split stići dva europska muška zlata. Uostalom, Hrvatska nikad na europskim prvenstvima nije imala dva muška zlata, a na novo se čekalo još od 1994. kada je u Zagrebu prvakom Europe postao Dragan Jurilj.

Poput svojih kolega iz kategorije do 74 kg, jednako je obradovala i 19-godišnja članica zagrebačke Dubrave Kristina Beroš (62kg). Nakon pobjeda nad Portugalkom Vital (21:6), Ukrajinke Jakovljeve (9:2), dojučerašnja juniorka eliminirala je i već etabliranu Francuskinju Wiet, dvostruku osvajačicu europskih medalja (18:11). Nažalost, bivša svjetska doprvakinja Marta Calvo Gomez ovaj put je za nju bila prevelik zalogaj (14:20) što ne znači da će tako biti i pri njihovu sljedećem ogledu.

Kod druge prepreke zapele su dvije mlade Splićanke, negdašnje svjetske juniorske prvakinje Ivana Babić (62 kg) i Matea Jelić (67 kg). Babić je prokockala vodstvo od 5:0 stečeno u prvoj rundi nakon čega više nije bila dovoljno ofenzivna, nije osvojila više niti jedan bod, pa je uporna Njemica Bachmann u posljednjoj sekundi treće runde udarcem nogom u oklop (za dva boda) poentirala za pobjedu (6:5).

Podalje od svog najboljeg izdanja bila je i Jelić koja je na prošlom Prvenstvu Europe bila brončana. Doduše, valjda reći da ju niti ždrijeb nije pomazio, a i tijekom četvrtfinalne borbe slomljen joj je mali prst lijeve ruke pa je na koncu završila u bolnici na previjanju. Nakon što je pobijedila jednu Ruskinju (Mijuts, 14:11), namjerila se na još jednu predstavnicu zemlje domaćina (Khan) koja je imala i prednost domaćeg terena u sucima koji su, svojom slobodnom procjenom, ocjenjivali snagu udaraca šakom vrijednih za bod (6:14) i tako možda i usmjerili borbu.

Prvu borbu “preživio” nije jedino Luka Horvat (80 kg) koji je izgubio od Ukrajinca Voronovskog (11:13). Nakon 7-13, član zagrebačkog Osvita ima je na kraju silovit nalet, ali sve je ipak bilo prekasno.