Impresivni Jack Hermansson savladao Jacarea Souzu, Greg Hardy ekspresno došao do pobjede prekidom

UFCIZDVOJENA VIJEST 28.04.2019 09:18h Autor:

Jacare vs. Hermansson

UFC Fight Night održan u Fort Lauderaleu na Floridi donio je novog potencijalnog izazivača srednje kategorije. To je Jack Hermansson koji je prije samo dva tjedna prihvatio borbu protiv Jacarea Souza, a onda uvjerljivom predstavom došao do pobjede nad legendarnim Brazilcem. Greg Hardy savladao je Dmitriia Smoliakova prekidom u prvoj rundi, a Mike Perry bio je bolji od Alexa Oliveire. Andrei Arlovski poražen je sudačkom odlukom od Augusta Sakaia, a pobjede na glavnom programu pripale su još Coryu Sandhagenu i Rooseveltu Robertsu.

Jack Hermansson ostvario je pobjedu karijere sjajnim nastupom protiv legendarnog Jacarea Souze. Ostvario je to u borbi koju je otvorio sporije, da bi prolaskom vremena bio sve agresivniji. Tako su gledatelji u dvorani mogli vidjeti manje sadržajan uvod u borbu, odnosno prvih pola runde bez prave akcije. Ipak, tada je sve krenulo i u jednom trenutku Jacare skraćuje distancu i napada, ali dva kratka krošea iz kontre pogađaju bradu Brazilca koji pada na pod, a “Joker” odlazi za njim i automatski zatvara gušenje. Jacare je ipak dovoljno iskusan da ne poklekne na način kao nekoliko ranijih protivnika Jacka Hermanssona. Iako je gušenje bilo čvrsto zatvoreno, on je kretanjem tijela uspio dovesti do toga da zahvat popusti i tako se izvukao iz teške pozicije. Hermansson ipak bolje otvara drugu rundu i nakon minute dolazi do rušenje i gornje pozicije, odakle radi spomena vrijednu štetu. Tako ostaje do kraja runde koja uvjerljivo pripada norveškom borcu. Nakon što je Hermansson uzeo i prvu polovicu treće runde, Jacare se napokon budi i počinje pogađati boksačkim tehnikama. Hermansson je u problemima, no izdržao je do zvuka sirene i po prvi put u UFC karijeri ušao u “šampionske runde”. Minutu se nije događala ništa, a onda kreće “brawl” u trajanju od pola minuta, iz kojeg se čini kako je Jacare izvukao deblji kraj. Borba se ponovno usporila, a činilo se kako Hermanssonov direkt radi bolje te da je na račun toga uzeo i ovu rundu.

Posljednja dionica ostavlja Brazilca bez izbora, no iznenađen je instantnim napadom svog protivnika koji dolazi do klinča i borbe uz ogradu. Souza ipak odvodi borbu na sredinu kaveza, no ponovno ne pronalazi pravi udarac. Hermansson se kreće u nazad i redovno pogađa, čime frustrira Brazilca. Posljednja minuta napokon donosi još malo otvorenog okršaja, gdje Jacare traži nokaut. Umor je ipak rezultirao bacanjem “divljih” udaraca koji su uzdrmali Norvežanina, ali ne dovoljno da ga završe. Dvadesetak sekundi prije kraja “Joker” dolazi do rušenja i tako privodi borbu kraju. Sve to dovelo je do ogromne pobjede Jacka “Jokera” Hermanssona, koji je riskantno prihvatio uskočiti u ovu borbu, no ta odluka donijela mu je najvažniju pobjedu karijere. Do nje je došao jednoglasnom sudačkom odlukom i sad ima priliku doći vrlo blizu čak i napadu na titulu prvaka.

Potvrda velikog talenta Grega Hardya došla je u drugoj UFC borbi američkog teškaša. Za borbu protiv Dmitriia Smoliakova pripremio je jako dobru taktiku i na krilima nje došao do pobjede za nešto više od dvije minute. Hardy je krenuo agresivno, ali oprezno. Pogađao je pojedinačne udarce i nekoliko puta obranio pokušaje rušenja svog protivnika. Nije se Hardy previše zalijetao, no vidjelo se po govoru tijela Smoliakova da su pojedinačni udarci snažni i precizni te da konstantno rade štetu. Tako je Hardy lomio svog protivnika i podosta brzo ga slomio. Nakon otprilike dvije minute, jedan aperkat kroz blok rezultirao je padom Smoliakova na pod, gdje Hardy ulazi u završnicu. Nakon nekoliko udaraca u glavu, prebacuje se na one u tijelo, Smoliakovu ispada guma za zube i sudac procjenjuje kako je borba gotova. Odluka je bila dobra jer su šanse da se Rus izvuče bile mizerne i mogao je samo još primati bespotrebnu štetu.

Rezervaciju za najbolju borbu večeri unaprijed su si odredili Mike Perry i Alex Oliveira. To nisu skrivali nakon što je krenula njihova borba. Otvoreni okršaj bez ikakvih posrtanja i s potragom za završnicom ponudila su ova dva ratnika. Od početka prve runde publika je bila na nogama, a Brazilac borac koji pogađa bolje i konkretnije. No, Perry je već ranije pokazao kako za nokautirati ga treba nešto više od toga što je bilo tko do sada ponudio. “Platinum” je tako čak i bolje završio prvu rundu, koja je do tog trenutka ipak pripadala “Kauboju”. Nastavio je Oliveira napadati i u drugoj rundi, bez ikakvih namjera da pokušava iskoristit svoj grappling. U jednom trenutku našao se na podu, no Perry odbija ući mu u gard. Dvije minute prije kraja runde Perry odlučuje rušiti i u tome uspijeva. Našli su se borci u polugardu, odakle je Perry pokušao laktovima, no nije bilo dovoljno konkretno i otišlo se u treću rundu. Prva polovica posljednje dionice ne nudi previše akcije, no onda Perry pronalazi udarac kojim je uzdrmao Oliveiru i kreće u napad. Nakon još nekoliko udaraca ovaj je uzdrman uz ogradu i ne uspijeva odgovara na napad. Ipak je izašao iz te pozicije i došao do sredine kaveza gdje je smirio borbu, uz vjeru kako je u prve dvije runde napravio dovoljno za uzeti pobjedu. Suci se s tim ipak nisu složili, odnosno krasna završnica druge runde Perryu je donijela pobjedu u ovoj sjajnoj borbi.

Bespoštedni rat u kavezu odradili su Glover Teixeira i njegov 14 godina mlađi protivnik, Ion Cutelaba. Moldavac je otvorio borbu kako je i najavio, agresivno i žestoko. Glover je bio spreman na to, dobro se kretao i odgovarao, no sredinom runde ipak se našao u problemima. Na napad Brazilca direktom, Cutelaba odgovara laktom iz okreta u stilu Jona Jonesa i Teixeira je žestoko uzdrman. Završava na podu, Cutebala skače na njega i pokušava završiti borbu. Primio je Glover veliki broj udaraca laktovima i šakama prije nego se uspio ustati, doći do klinča i smiriti svog protivnika. Najvažnije je to što ga je natjerao na usporavanje, iako je sam još uvijek bio uzdrman. Izdržao je Teixeira tako do kraja prve runde. Znalo se da Cutelaba ima problema s kondicijom, budući da su njegove borbe rijetko kad izlazile van prve runde i to se jako dobro vidjelo već na startu druge dionice. Pokušao je biti agresivac, no udarci više nisu bili brzi i eksplozivni kao pri otvaranju borbe. Strpljivo je iskusni Brazilac tražio svoju priliku i dočekao ju je sredinom runde. Preko ruke Cutelabe je plasirao desni kroše, Moldavac je pao i Glover istog trenutka ulazi u poziciju na parteru. Tranzicijom dolazi u full mount poziciju, nakon toga i do leđa, gdje zatvara gušenje, a Cutelaba istog trenutka tapka. Bio je to drugi ovogodišnji nastup i druga pobjeda za bivšeg izazivača poluteške kategorije.

Cory Sandhagen predstavio se kao novo ime unutar Top 10 poretka bantam kategorije. 27-godišnji Amerikanac iskoristio je svoju prednost u visini i dužini ekstremiteta, taktički je jako dobro pripremio borbu i pogađao je velik broj udaraca. John Lineker bio je agresivniji borac, ali jednostavno prekratak da bi na račun broja udaraca uspio doći u prednost. Napravio je Brazilac više štete, pred sam kraj borbe umalo je ugušio protivnika, no to mu je donijelo prednost tek po mišljenju jednog suca. Druga dvojica su presudila 2:1 u korist Sandhagena koji je pogađao više i raznovrsnije. Glavni program otvoren je borbom u kojoj je Roosevelt Roberts uvjerljivo i dominantno savladao Thomasa Gifforda. No, za to mu je trebalo 15 minuta budući da se Gifford nije predavao, unatoč tome što ugroziti Robertsa nije uspio.

Uvodni program predvođen je borbom u kojoj je Takashi Sato upisao debi pobjedu u UFC-u, tehničkim nokautom protiv Bena Saundersa u drugoj rundi. Japanac je prvih pet minuta bio impresioniran te je Saunders imao kontrolu nad borbom, no jedan udarac u drugoj rundi sve je promijenio i odveo borbu “na mlin” japanskog debitanta.

Andrei Arlovski još je jednu svoju borbu doveo do sudačke odluke, a ovog puta je ona bila podijeljena u korist njegovog protivnika, Augusta Sakaia. Carla Esparza uspjela je svojim hrvanjem savladati Invicta prvakinju, Virnu Jandirobu, a sudačkom je odlukom do pobjede došla i Angela Hill protiv Jodie Esquibel. Gilbert Burns gušenjem s s leđa u drugoj rundi savladao je Mikea Davisa, a ista tehnika donijela je pobjedu Jimu Milleru protiv Jasona Gonzaleza. Program je otvoren drugom UFC pobjedom Dhiega Lime. On je bio bolji od Courta McGeea jednoglasnom sudačkom odlukom.