Regija

Borilački sport donio Hrvatskoj prve medalje u Minsku! Lucija Babić uzela zlato, Barbara Matić broncu!

Lucija Babić i Barbara Matić
Hrvatska je na Europskim igrama u Minsku došla do prve dvije medalje i za njih su zaslužne predstavnice u borilačkom sportu. Lucija Babić je uzela zlato u sambu, u kategoriji do 64 kilograma, dok je Barbara Matić uzela broncu u judu, kategorija do 70 kilograma.

Lucija Babić sportašica je koja inače paralelno trenira sambo i judo te se u obje discipline natječe. Kako je u posljednje vrijeme u sambu ostvarila iznimne rezultate, taj je sport odabrala kao onaj u kojem će nastupiti u Minsku. I odabrala je sjajno, budući da je osvojila prvu hrvatsku zlatnu medalju na ovim igrama.

U prvom kolu Lucija je savladala Volhu Namazavu iz Bjelorusije rezultatom 3:0, onda joj je uslijedila pobjeda nad Moldavkom Nataliom Budeanu, koju je savladala 3:2, da bi u finalu rezultatom 4:0 bila bolja od Kateryne Moskalove iz Ukrajine. Njen reprezentativni kolega Dino Dominic Sumpor ostao je za dlaku kratak da joj se pridruži među medaljašima. On je prošao do polufinala, tamo je poražen od kasnijeg drugoplasiranog Rusa, da bi u repasažu izgubio 2:1 od predstavnika domaće Bjelorusije.

Prvu hrvatsku medalju prije toga je osvojila Barbara Matić u judu. Pripala joj je bronca u kategoriji do 70 kilograma tako što je Belgijanku i Ruskinju prvo savladala 10:0, da bi je onda Marie Eve Gahie iz Francuske eliminirala u četvrtfinalu. Ipak, Barbara je odradila dva fenomenalna nastupa u repasažu (11:0 i 10:1) te s četiri uvjerljive pobjede iz pet mečeva odlazi kući s brončanom medaljom.

U judu je danas nastupio Dominik Družeta koji je rezultatom 10:1 poražen u prvom kolu, dok će sutra protiv Francuza Alexandrea Iddira svoj nastup startati teškaš Zlatko Kumrić. Svoje nastupe sutra će odraditi i Karla Prodan, koju čeka predstavnica Njemačke te Ivana Šutala, koja će se suprotstaviti Francuskinji.

19. travanj 2024 14:02