K1 i Boks

Drama oko Imane Khelif se nastavlja: Alžirska boksačica za koju tvrde da je biološki muškarac priprema nove tužbe

Imane Khelif

 MOHD RASFAN Afp
Osvajačica zlatne olimpijske medalje iz Pariza posegnula je za pravnim sredstvima nakon najnovijih objava

Olimpijska zlatna medalja trebala je biti vrhunac karijere za Imane Khelif, ali umjesto toga, donijela joj je neprekinuti niz kontroverzi i medijskog pritiska. Ova boksačica, koja je usprkos svim izazovima uspjela osvojiti olimpijsko zlato u ženskoj velter kategoriji na Igrama u Parizu, sada se suočava s pravnim bitkama koje podsjećaju na njezin beskompromisni stil u ringu.

Priča je započela prošle godine kada je Međunarodna boksačka asocijacija (IBA) diskvalificirala Khelif s Svjetskog prvenstva zbog neispunjavanja kriterija rodne podobnosti. Bez obzira na ovu prepreku, Khelif je s neumoljivom odlučnošću nastavila dalje, osiguravši si mjesto na Olimpijskim igrama, gdje je došla do zlata. No, kontroverza je ponovno izbila kad je njezina prva protivnica, Talijanka Angela Carini, odustala od borbe nakon svega 46 sekundi, uz komentar da "nikada nije osjetila takav udarac".

Podsjećamo, zadnjih dana smo mogli gledati razna mišljenja sportskih autoriteta nakon što je portal Reduxx objavio nova saznanja o medicinskim aspektima spolnosti dotične osobe.

Khelif se sada suočava s pritiskom medija i javnosti, ali umjesto da se povuče, odlučila je krenuti u pravnu borbu. Podnijela je prijavu protiv onih koji su komentirali njezinu situaciju tijekom Igara i priprema tužbu protiv francuskih medija zbog, navodno, ilegalno objavljenih medicinskih podataka. "Imane Khelif je pokrenula pravne postupke protiv pojedinaca koji su komentirali njezinu situaciju tijekom Olimpijskih igara u Parizu 2024., te priprema tužbu kao odgovor na najnovije izvještaje," izjavio je glasnogovornik Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO).

Za razliku od brojnih drugih sportaša, Khelif je već godinama natjecateljica u ženskoj kategoriji. Nastupala je na Olimpijskim igrama u Tokiju i sudjelovala na brojnim IBA natjecanjima, što njezin slučaj čini dodatno kompleksnim. MOO je nakon gubitka povjerenja u IBA preuzeo organizaciju olimpijskog boksačkog turnira u Parizu i sam postavio uvjete za sudjelovanje.

Iz MOO-a su također naglasili da su svi sportaši na Olimpijadi bili u skladu s pravilima natjecanja i medicinskim regulativama, naglašavajući: "Svi sportaši koji su sudjelovali na boksačkom turniru u Parizu 2024. ispunjavali su uvjete i prijave natjecanja, kao i sve postavljene medicinske regulative".

Pritom je rod i dob sportaša temeljen na podacima iz njihovih putovnica, a ista pravila vrijedila su i u kvalifikacijskom razdoblju. MOO je završio izjavu s porukom podrške sportašici: "Predani smo zaštiti ljudskih prava svih sportaša koji su sudjelovali na Olimpijskim igrama, u skladu s Olimpijskom poveljom, Etičkim kodeksom MOO-a i Strateškim okvirom o ljudskim pravima."

Nakon svog trijumfa, Khelif je jasno iznijela svoje stajalište. "Potpuno sam kvalificirana za sudjelovanje u ovom natjecanju – ja sam žena. Rođena sam kao žena, živim kao žena i natječem se kao žena. Nema sumnje da postoje oni koji ne podnose tuđi uspjeh, i to daje posebnu vrijednost mom trijumfu usprkos napadima."

Mnogi sumnjaju u istinitost njenih navoda, a slučaj tek treba dobiti svoj epilog.

Linker
06. studeni 2024 22:13