Regija

(VIDEO) FNC-ov prvak okitio se zlatom na europskom prvenstvu u savate boksu samo dva tjedna uoči nastupa u Areni!

Matej Batinić i Bruno Škudar

 Privatna Arhiva
FNC-ov prvak poluteške kategorije svojoj bogatoj riznici medalja dodao je i europsko zlato

Manje od dva tjedna dijele nas od FNC 20 eventa koji će se održati u Zagrebu. Borci su ovaj tjedan u posljednjem dijelu priprema i glavni cilj zapravo je okončati trening kamp bez ozljeda, posjekotina itd., kako bi što zdraviji i spremniji ušli u meč.

Sve to nije spriječilo Mateja Batinića da nastupi na Europskom prvenstvu u savate boksu koje se proteklog vikenda održalo u Francuskoj. Batinić je zapravo imao samo jedan meč u francuskom Longwyju, odnosno, čekalo ga je finale EP-a. Nastup u finalu izborio je krajem devetog mjeseca u Genovi gdje je odradio dva meča, upisao dvije pobjede i osigurao mjesto u finalu.

Batinić se za europsko zlato borio protiv Marka Vidakovića iz Srbije, u kategoriji +85 kg. Batiniću je ovaj meč bio od velikog značaja, jer nikada ranije u svojoj karijeri nije se okitio zlatom na Europskom prvenstvu. Iza sebe ima svjetska zlata u seniorskoj (2021.) i juniorskoj (2011.) konkurenciji, svjetsko srebro (2021.), dok je na EP-u najdalje dogurao do bronce koju je osvojio 2022. godine.

No, Matej se sada može pohvaliti i titulom europskog prvaka u savate boksu! Ponajbolji FNC-ov borac, ujedno i prvak poluteške kategorije, porazio je Marka Vidakovića u finalu EP-a i dodatno obogatio svoju riznicu medalja u ovom sportu. Batinić sada može reći kako je postajao svjetskim i europskim prvakom, a višestruki je prvak Hrvatske. Državna prvenstva osvaja svaki put kad se prijavi.

image

Matej Batinić europski prvak

Screenshot (instagram, Matej Batinić)

Savate boks (‘Boxe Francaise‘) borilački je sport koji dolazi iz Francuske, a u današnjem obliku razvio se prvom polovicom 19. stoljeća. Korijena savatea mogu se tražiti još u staroj Grčkoj, a zatim i u uličnim borbama kakve su se nekoć vodile na ulicama Francuske. U savateu se koriste udarci rukama i nogama u bilo koji dio protivnikovog tijela i glave, ali za razliku od kickboksa i muay thaija, zabranjeni su udarci laktovima i koljenima. Borci nastupaju u obući, po uzoru na ulične borce koji su zapravo svojevrsni začetnici kompletne ideje o ovom sportu.

Charles Lecour 1845. godine donio je prva pravila modernog savatea, a kako navodi Hrvatski savate savez, Lecour je nakon mnogo godina studiranja i promatranja dvaju stilova uličnih borbi stvorio Savate - Francuski boks. Maitre Charlemont napisao je 1899. prvu službenu raspravu o Savateu. Inspiriran mačevanjem, udružio je mnoge elemente mačevanja u tehniku Savatea. Najočevidnije je to što je dodao prednji nagli udarac koji daje veći prostor tradicionalnoj tehnici. Suvremena pravila sporta izvedena su iz njegovih spisa.

Savate je u Zagreb došao 1918. godine, a donio ga je dr. Schultz iz Praga. Schultz i Janiček 1920. godine izdali su knjigu "Šakanje", ali za vrijeme Drugog svjetskog rata ovaj sport gotovo izumire na teritoriju Hrvatske. 1976. dolazi do obnove na inicijativu Davora Đenovića i francuskog instruktora Damiena Wehra.

Matej Batinić zaljubljenik je u ovaj sport unutar kojeg postiže jako dobre međunarodne rezultate i paralelno uz MMA, Batinić nastupa i u savateu. Svoje savate vještine brusi u Savate klubu Sesvete, pod budnim okom svog trenera Brune Škudara.

Nakon europskog zlata u Francuskoj, Batinića 23. studenog (11. mjesec) čeka nastup na FNC 20 eventu u Zagrebu. Pojas u poluteškoj kategoriji branit će protiv Krzysztofa Jotka, nekadašnjeg UFC-ovog borca. Jotko će zasigurno biti jedan od najtežih Batinićevih ispita u dosadašnjoj karijeri.

Linker
04. prosinac 2024 12:23