
Javier Mendez bio je uz Caina Velasqueza u gotovo svakoj životnoj situaciji, a to se nije promijenilo ni tijekom njegove pravne bitke s optužbama koje uključuju pokušaj ubojstva.
Bivši UFC prvak u teškoj kategoriji 24. ožujka osuđen je na pet godina zatvora, umanjeno za prethodno odsluženu kaznu, nakon što je pucao na Harryja Goulartea – muškarca optuženog za seksualno zlostavljanje njegovog sina u vrtiću. Metak kojim je Velasquez pokušao zaustaviti Goulartea pogodio je njegovog očuha, nanijevši mu ozljede.
Mendez je priznao da je priželjkivao da sudac Arthur Bocanegra donese odluku o puštanju Velasqueza na slobodu uz uračunato vrijeme provedeno u pritvoru. Iako je presuda bila razočaravajuća, izrazio je zahvalnost sucu na suosjećanju i dodao kako je čuo da je dan presude bio pretposljednji radni dan sučeve karijere prije mirovine.
Mendez se osvrnuo na snimke mozga koje su napravljene dok je Velasquez bio u zatvoru, a koje su, prema njegovim riječima, pokazale ozbiljan nedostatak kontrole impulsa. Taj podatak ranije je kratko spomenuo i Cainov odvjetnik Mark Geragos, no nikad detaljno.
"Nisam zadovoljan presudom jer nije zaslužio dodatnu kaznu“, rekao je Mendez u emisiji "Javier & Mo Show“. "Naravno, ono što je učinio nije bilo ispravno – bilo je nepromišljeno i ugrozilo je tuđe živote. S tim se slažem. Ali napravili su mu snimku mozga dok je bio u pritvoru. Došli su i napravili snimku njega i još nekolicine nas. Otkrili su da Cain ima nultu impulzivnost i da ne može kontrolirati emocije pod stresom. Taj EEG, kako ga zovu, pokazao je da on to jednostavno ne može kontrolirati. Bio sam šokiran. Cain je imao ocjenu nula u impulzivnosti. Nije se mogao zaustaviti. Ono što je učinio – nije mogao stati. Samo je reagirao. Nije to mogao zaustaviti. Nije bio sposoban to spriječiti. Znanost je dokazala da je to činjenica. Nije mogao ništa učiniti sa svojim osjećajima, s tom bijesom. Samo je krenuo.“
Sudac je Cainu priznao 1283 dana provedenih u pritvoru, što znači da mu je ostalo još 542 dana zatvora. No, Mendez vjeruje da će njegov učenik izaći ranije zahvaljujući dobrom ponašanju.
"U principu, Cainu je ostalo još godinu i pol“, rekao je. "Ali, kako to obično ide, uz dobro ponašanje odslužuješ 80 ili 85 posto kazne. Ovisi gdje ga smjeste – to će biti ili 80 ili 85 posto. Ako je 80 posto, to je četiri godine. Dakle, ostat će unutra još četiri do pet mjeseci. A ako je 85 posto, onda će možda odraditi još osam mjeseci. Znam da će imati dobro ponašanje jer znate što će on tamo biti? Bit će ogroman resurs za zatvorenike. Bit će nevjerojatan učitelj, naučit će ih što znači biti muškarac i otac – jer upravo to on i jest. Ponosan muškarac.“
Mendez je naglasio da ono što je Velasquez napravio ne može biti opravdano, ali istaknuo je da ga potpuno razumije. I otišao je još dalje u svojoj iskrenosti.
"Iskreno, jer ne bih mogao razmišljati jasno, ja bih učinio i gore tom pedofilu“, priznao je Mendez. "Ali ja bih to napravio prisebno. Natjerao bih tog čovjeka da mi pogleda u oči dok to radim. Učinio bih gore. Neću sjediti ovdje i lagati da bih učinio isto što i Cain. Ne, ne. Ja bih to isplanirao. Učinio bih to, i pobrinuo bih se da nitko ne otkrije da sam to bio ja. Učinio bih to. Učinio bih to dok me gleda, zbog onoga što je napravio mom djetetu. Natjerao bih ga da me gleda dok ga kažnjavam. Znam to. Toliko je to ozbiljno za nas kao roditelje. Dotakni naše dijete – i učinit ćemo sve da se to nikad više ne ponovi.“
U emocionalnom razgovoru, koji je trajao oko 30 minuta, Mendez je priznao da ga je jedna scena posebno pogodila – trenutak kad mu je Cain rekao da je sinu ispričao zašto je bio odsutan.
"Cain mi kaže: ‘Pogodi što?’ Kažem mu: ‘Što?’ On kaže: ‘Pogodi.’ Kažem opet: ‘Što?’ On kaže: ‘Rekao sam mu.’ Pitam ga: ‘Kome?’ On kaže: ‘Rekao sam svom sinu.’ Pitam: ‘Što si mu rekao?’ Kaže: ‘Rekao sam mu zašto me nije bilo.’ Ja kažem: ‘O, stvarno? Zašto?’ Kaže: ‘Pa, morao je znati zašto me nema.’ Kažem mu: ‘U pravu si. Morao je znati. Što je rekao? Je li išta rekao?’ Kaže on: ‘Da, rekao je: “Nemoj to više ponoviti.”’ Zamislite to. ‘Nemoj to više napraviti. Nemoj više otići.’“
Na kraju razgovora, Mendez je izrazio duboku zabrinutost za Cainovog sina, koji je već morao proživjeti osam mjeseci bez oca – a sada bi mogao to prolaziti ponovno, tijekom nadolazećeg suđenja Harryju Goularteu, zakazanog za lipanj.
"A što je s dječakom? Što će biti s njim?“ pita se Mendez. "Što će biti s njim sad kad će mu otac ponovno biti odsutan, i neće moći biti uz njega dan i noć dok prolazi kroz sve to na sudu? Jer to će za njega biti jako, jako teško.“
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....