K1 i Boks

‘Ako dođe do revanša, to će biti još gore za Canela. ‘Bud‘ bi ga mogao teško nokautirati, on ga ne može dotaknuti‘

Canelo Alvarez

 STEVE MARCUS Getty Images Via Afp
‘Budov‘ tim smatra da će Saul Alvarez dobro promisliti prije nego što prihvati potencijalni revanš

Izjave iz tima Terencea Crawforda nakon povijesne pobjede nad Canelom Alvarezom i dalje izazivaju rasprave. Jedan od njegovih trenera Bernie Davis uvjeren je da bi “Bud” u potencijalnom revanšu otišao i korak dalje – te nokautirao Meksikanca. Po njegovom mišljenju, prvi dvoboj već je bio “jednostran” i vođen s tolikom lakoćom da drugi put ne bi bilo milosti.

– Mislim da bismo ga drugi put mogli zaustaviti. Bit će još gore, jer oštar Crawford je boksač kojeg Canelo ne može ni dotaknuti, rekao je Davis.

– Ništa od onoga što je Canelo pokušavao nije uspjelo. On je mislio da će "Bud" trčati poput Sculla. Mislio je da ga ne može ozlijediti.

Ipak, stvarnost je puno složenija. Prvi meč, iako povijesno važan jer je Crawford ušao u anale kao prvi trostruki apsolutni prvak u eri četiri pojasa, nije bio predstava kakvu su mnogi očekivali. Turki Alalshikh je otvoreno priželjkivao krv i eksploziju agresije, no umjesto toga dobili smo kontrolirani meč u režiji sjajnog Amerikanca. Sudci su dvoboj bodovali 115-113, 115-113 i 116-112, što sugerira daleko užu borbu nego što Davis tvrdi.

Crawford je kroz većinu meča birao sigurne ulaze i izlaze, rijetko ostajao u razmjeni, a posljednje runde proveo je na nogama, gotovo “isparavajući” iz dosega Canelovih udaraca. To je bilo dovoljno za pobjedu, ali i razlog zašto su brojni navijači na društvenim mrežama kritizirali “stil zeca” i nazvali dvoboj “Tom i Jerry” verzijom superborbe.

Zato Davisove riječi o nokautu u revanšu zvuče više kao promotivni trik nego realna projekcija. Crawford jednostavno nije pokazao želju, niti stil, za ulazak u ratničke razmjene koje bi mogle proizvesti prekid. Njegova karijera u nižim kategorijama izgrađena je na tehničkoj superiornosti i kretanju, a ne na rušilačkoj moći protiv elitnih udarača.

Davis je također pokušao obraniti Canela od kritika da je “istrošen” i da je već izgubio dio arsenala, tvrdeći kako je to samo način da se umanji "Budova" pobjeda. No, realnost je da Alvarez više ne izgleda kao u najboljim danima. Od brutalnih trilogija s Genadijem Golovkinom, preko poraza od Dmitrija Bivola, pa sve do posljednjih mečeva, Meksikanac je kroz godine primio znatnu količinu teških udaraca. To se ne može tek tako izbrisati.

U konačnici, pitanje nije samo može li Crawford nokautirati Canela, nego i postoji li uopće interes za revanš. Prvi dvoboj bio je globalni spektakl, ali bez vatre u ringu ostavio je mnoge navijače razočaranima. A ako bi nastavak ponudio još jedan taktički ples bez rizika, teško da bi opravdao milijune koje bi Saudijci uložili.

12. listopad 2025 18:44