Mnogi boksački fanovi oduševljeni su onim što Saudijci rade s boksom i organiziranjem velikih boksačkih evenata. Iza svega stoji takozvani ‘‘General Entertainment Authority‘‘ (GEA), odnosno vladin ured zadužen za organizacijom zabavno-sportskih evenata.
Kralj Salman bin Abdulaziz Al Saud 2016. godine je osnovao taj ured kako bi podigli Saudijsku Arabiju na višu razinu kad je u pitanju organizacija takvih evenata. Svi su svjedočili ekspanziji Saudijaca na nogometno tržište i odlasku brojnih poznatih nogometaša u njihovu nogometnu ligu.
Saudijci vide i boks kao sport koji žele preuzeti, a Turki Alalshikh čelni je čovjek GEA-e i jedan od najzaslužnijih za organizaciju velikih boksačkih evenata koji smo nedavno svjedočili i kojima će uskoro svjedočiti.
Vodeći boksački promotori i promotorske kuće ne mogu parirati Turkiju i njegovoj financijskoj moći. SAD i Velika Britanija dugi niz godina gradili su svoje tržište, ali veliki boksački mečevi sve češće zaobilaze te države i završavaju na teritoriju Saudijske Arabije.
Tyson Fury boksao je protiv Francisa Ngannoua u Saudijskoj Arabiji, a tamo će boksati i protiv Oleksandra Usyka u meču za ujedinjenje svjetskih titula u teškoj kategoriji.
Anthony Joshua i Otto Wallin predvodili su ‘‘Day of Reckoning‘‘ event na kojem su nastupili Deontay Wilder, Filip Hrgović, Daniel Dubois, Agit Kabayel, Dmitry Bivol, Jai Opetaia itd. Po mnogima najzvučniji boksački event u povijesti također se održao u Saudijskoj Arabiji. Joshua će tamo boksati i svoj meč protiv Francisa Ngannoua.
No, što je navelo Turkija Alalshikha da tako frekventno organizira spektakularne boksačke evente. 42-godišnji Saudijac otvorio se u razgovoru za DAZN.
‘‘Volim raditi i uživam radeći za svoju državu i za povjerenje kralja Salmana, Bog ga blagoslovio, kao i Mohammeda Bin Salmana (premijer i princ Saudijske Arabije).‘‘, započeo je Turki, a zatim je otkrio jedan osobni razlog.
‘‘Postoji također i jedna osobna situacija, odnosno razlog zbog kojeg ugovaram sve te velike mečeve. Imao sam puno zdravstvenih poteškoća proteklih pet godina. To me navelo da činim sve što je moguće i da što više toga vidim tijekom svog života. Mi dolazimo s novom strategijom, idejom i vizijom. Želimo pružiti tržištu najbolje mečeve i pružati ljudima mečeve koje žele gledati. Ne planiramo gubiti vrijeme. Tysonu Furyju je 35 godina, Joshui oko 33, Usyku 36, a Wilderu 37 ili 38. Artur Beterbiev idući tjedan puni 39. Zašto bi gubili vrijeme? Ljudi moraju vidjeti meč Joshue i Furyja, kao i meč Joshue i Wildera. Nadam se da će se Wilder vratiti. Vidimo i Josepha Parkera što radi, on je jedan od najboljih boksača koji su se uspjeli vratiti protekle godine.‘‘, objasnio je Turki.
Sve ovo zvuči odlično i nadamo se da će Saudijci uspjeti u svome naumu. Međutim, nebrojeno puta svjedočili smo ambicioznim sportskim projektima koji bi se ubrzo ugasili. Nadajmo se da to neće biti slučaj i s projektom Turkija Alalshikha.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....