Sena Irie ispisala povijest japanskog boksa, Finkinja Potkonen oborila 113 godina star rekord

Sena Irie
 ULRIK PEDERSEN Nurphoto Via Afp
Olimpijski turnir u boksu danas je nastavio s programom nakon jednog dana pauze

Polako se približavamo samim završnicama boksačkog turnira na Igrama u Tokiju. Danas je izrazito zanimljivo bilo u sklopu ženskog dijela turnira. Na jutarnjem dijelu današnjeg programa ispisana je povijest japanskog boksa. Naime, 20-godišnja Sena Irie još ulaskom u polufinale kategorije do 57 kilograma postala je prva Japanka u povijesti koja je osvojila olimpijsku medalju. Međutim, Sena je danas dodatno podebljala svoj uspjeh osvojivši zlatnu medalju. Jednoglasnom sudačkom odlukom savladala je Filipinku Nesthy Petecio.

Dvije sjajne borkinje perolake kategorije borile su se dvaput od 2019. do danas. Obje boksačice pobijedile su jednom, a finale olimpijskog boksačkog turnira njihov je treći međusobni meč, ujedno i najvažniji. Irie je pametno i strpljivo ušla u meč. Sjajnim kretnjama neutralizirala je pokušaje svoje protivnice i svih pet sudaca prvu rundu boduju u korist Japanke. Filipinka Petecio bila je glavna favoritkinja ovog turnira, a tokom druge runde počela je pokazivati i zašto. Prebacila se Petecio u kontragard i vidno je uzdrmala Senu Irie u jednom trenutku. Nastavljala je Filipinka pritiskati i tražiti preokret te je vratila nadu u svoju pobjedu. Četiri suca vidjeli su ju kao bolju u drugoj rundi, a pomalo je nejasno što je gledao argentinski sudac koji i drugu rundu boduje u korist Sene Irie.

Treća i odlučujuća runda ipak je otišla na stranu sjajne Japanke. Obje borkinje dale su svoj maksimum u nadi kako će osvojiti svoje prvo olimpijsko zlato, no 29-godišnja predstavnica Filipina ipak ostaje prekratka. Treća runda u očima svih pet sudaca odlazi na stranu japanske predstavnice koja na taj način ispisuje povijest (30-27, 29-28 x4). Inače, Irie i Tsukimi Namiki čine prvu japansku žensku boksačku reprezentaciju kada su u pitanju Olimpijske igre, a Namiki će također osvojiti medalju. U kategoriji do 51 kilogram, druga japanska predstavnica sutra nastupa u polufinalnoj borbi protiv Bugarke Krasteve. Japanske boksačice pobijedile su u svih osam dosadašnjih nastupa i uistinu su opravdale svoje sudjelovanje na ovom turniru.

image
Winner Japan's Sena Irie (plava) i Nesthy Petecio
LUIS ROBAYO Afp

U četvrtfinalu ženske kategorije do 60 kilograma, izuzetno talentirana Britanka Caroline Dubois ostala je bez medalje porazom od Tajlanđanke Sudaporn Seesondee. U izuzetno tijesnoj i napetoj borbi, Seesondee je slavila podijeljenom sudačkom odlukom. Tri suca bodovali su rezultatom 29-28 u korist predstavnice Tajlanda, dok su preostala dvojica istim rezultatom vidjeli Dubois kao pobjednicu. Inače, 20-godišnja Britanka sestra je poznatog profesionalnog boksača Daniela Duboisa (16-1). 23-godišnji talentirani Britanac također je trebao nastupati na Igrama u Tokiju, no odlučio se za prelazak u profesionalce te je otpisao mogućnost nastupa na Olimpijskim igrama.

image
Sudaporn Seesondee (plava) vs. Caroline Dubois

Popodnevni dio programa za boksačice također donosi zanimljivosti. 40-godišnja predstavnica Finske Mira Potkonen također je ispisala povijest. Ona je u četvrtfinalu kategorije do 60 kilograma podijeljenom sudačkom odlukom savladala Turkinju Esru Yildiz. Finkinja je tom pobjedom osigurala minimalno broncu, a time postaje najstarija osvajačica boksačke olimpijske medalje. Dosadašnji rekorder je Britanac Richard Gunn. On je davne 1908. godine u Londonu osvojio zlatnu medalju s navršenih 37 godina starosti. Potkonen je medalju osvojila i u Riju 2016. godine, a tada je iznenadila boksački svijet izbacivanjem favorizirane Katie Taylor u četvrtfinalu turnira.